Երևանում են ԱՊՀ միջպետական խորհրդի 44-րդ նստաշրջանի մասնակիցները
Գեոդեզիայի, քարտեզագրության, կադաստրի և Երկրի հեռահար զոնդավորման ԱՊՀ միջպետական խորհրդի նախագահությունն այս տարի ստանձնել է Հայաստանի Հանրապետությունը։
Հոկտեմբերի 24-ից 26-ը Երևանում են Գեոդեզիայի, քարտեզագրության, կադաստրի և Երկրի հեռահար զոնդավորման ԱՊՀ միջպետական խորհրդի 44-րդ նստաշրջանի մասնակիցները:
ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանի գլխավորությամբ պատվիրակության ներկայացուցիչներն այսօր առավոտյան այցելեցին կոմիտեի Գեոմատիկայի կենտրոն, եղան Անշարժ գույքի գրանցման միասնական ստորաբաժանումում։
Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարը մանրամասն ներկայացրեց Կադաստրի կոմիտեի նորացված գործառույթները, գործարկված Գեոպորտալի հնարավորությունները, թվայնացված քարտեզները, պատասխանեց հյուրերին հետաքրքրող հարցերին։
Անշարժ գույքի գրանցման միասնական ստորաբաժանումում, Հայաստան ժամանած քարտեզագրական և գեոդեզիական ծառայությունների ներկայացուցիչները ծանոթացան անշարժ գույքի ռեգիստրների աշխատանքին։
Միջպետական այս խորհուրդը ստեղծվել է 1992 թ. Բիշքեկում ստորագրված՝ Գեոդեզիայի, քարտեզագրության, կադաստրի և Երկրի հեռահար զոնդավորման ոլորտում փոխգործակցության համաձայնագրով: Խորհուրդը մշակում և իրականացնում է միջպետական ծրագրեր, համակարգված քաղաքականություն՝ գեոդեզիայի, քարտեզագրության, կադաստրի և Երկրի հեռահար զոնդավորման ոլորտում, կազմակերպում է ոլորտի մասնագետների վերապատրաստումը:
Գեոդեզիայի, քարտեզագրության, կադաստրի և Երկրի հեռահար զոնդավորման ԱՊՀ միջպետական խորհրդի հերթական նիստի մասին մանրամասներ կներկայացնենք հաջորդիվ։

CIS Interstate Council 44th Session
Presidency of the CIS Interstate Council of Geodesy, Cartography, Cadastre and Earth Remote Sensing was assumed by the Republic of Armenia.
From October 24 to 26, participants of the CIS Interstate Council 44th session are in Yerevan.
On October 24 the representatives of the delegation visited  Geomatics Center and Unified Real Estate Registration Subdivision.
Suren Tovmasyan - head of the Cadastre Committee presented in detail the updated functions of CC, capabilities of the Geoportal, digitized maps, and answered the questions of the guests.
Delegation representatives specialized in cartography and geodesy got acquainted with the work of real estate registrars in the Unified Real Estate Registration Subdivision.
This interstate council was established in 1992 in Bishkek, signed by the agreement on cooperation in the field of geodesy, cartography, cadastre and Earth remote sensing. The Council develops and implements interstate programs, coordinated policies in the field of geodesy, cartography, cadastre and Earth remote sensing and organizes training for the specialists.