Վարչապետին զեկուցվել է Կադաստրի կոմիտեի 2022թ. գործունեության կատարողականի մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Կադաստրի կոմիտե՝ գերատեսչության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, Կոմիտեի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարն ու նրա տեղակալները զեկուցել են հաշվետու ժամանակաշրջանում իրականացված բարեփոխումների և միջոցառումների մասին: Նշվել է, որ 2022թ. աշխատանքներ են իրականացվել քաղաքացիների սպասարկման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման, գրանցման, գնահատման, գեոդեզիայի, քարտեզագրության, հողաշինարարության և այլ բնագավառներում:
Ազգային տարածական տվյալների ենթակառուցվածքի ձևավորման շրջանակում ներդրվել է ազգային գեոպորտալը, որում մուտքագրված են 10 բազային շերտ և 600-ից ավելի մետատվյալ, մշակվել են 12 բազային և 14 թեմատիկ տարածական տվյալների ցանկն ու դրանց ստանդարտացման ուղեցույցները: Իրականացվել են կադաստրային քարտեզների ուղղման աշխատանքներ, այժմ քարտեզների 95 տոկոսը վարվում է առցանց ռեժիմով, մեկնարկել է հասցեների միասնական ռեեստրի ներդրման գործընթացը: Գործարկվել է չափագրողների առցանց գրասենյակը. առցանց տարբերակով ներկայացվել է 93.000 չափագրման փաթեթ, կրճատվել է թղթաշրջանառությունը՝ շուրջ 1 մլն էջ թղթով: Սկսվել է ինքնակամ շինությունների հաշվառման գործընթացը: Ընթացքի մեջ են պետական գեոդեզիական ցանցի արդիականացման և ՀՀ հողային հաշվեկշռի կազմման աշխատանքները:
Քաղաքացիների սպասարկման ոլորտում ընդլայնվել է առցանց մատուցվող ծառայությունների և օպերատորների շրջանակը: Աճել է առցանց դիմումների քանակը (դիմումների 25 տոկոսը ներկայացվել է առցանց), ինչը թույլ է տվել կրճատել սպասարկման գրասենյակների թիվը՝ 40-ից հասցնելով 35-ի: Մշակվել է առցանց ծառայությունների բջջային հավելվածը, որը ներդրման փուլում է և անվճար տարբերակով հասանելի է լինելու գործող օպերացիոն համակարգերի համար: Ընդ որում, նշվել է, որ առցանց եղանակով կարելի է ավելի շատ ծառայություն ստանալ, քան սպասարկման գրասենյակում: Ընդլայնվել է Կադաստրի կոմիտեի տեղեկատվական շտեմարանին հասանելիություն ունեցող պետական մարմինների շրջանակը: «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» օրենքում փոփոխությունների արդյունքում ներդրվել է գնահատողների ինքնակարգավորվող ինստիտուտը, կարգավորվել է նաև շարժական գույքի գնահատումը. 2023թ. հունվարի 1-ի դրությամբ գործում են 70 որակավորված գնահատող, 49 գնահատման և 1 ինքնակարգավորվող կազմակերպություն: Ներկայացվել են նաև անշարժ գույքի հարկման նոր համակարգի կիրարկման ընթացիկ արդյունքները, որի ամբողջական ներդրումն ակնկալվում է ավարտին հասցնել 2026թ.:
Մշակվել են կադաստրային վարչարարությունը բարելավող մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ, այդ թվում՝ «Գույքի նկատմամբ իրավունքի գրանցման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որը ս.թ. հունվարի 16-ին երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվել է Ազգային ժողովի կողմից: Նշվել է, որ շարունակական աշխատանք է տարվում էլեկտրոնային համակարգերի ներդրման՝ իրավունքների պետական գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի էլեկտրոնային ներկայացման, սահմանափակում կիրառող իրավասու մարմինների կողմից սահմանափակումների էլեկտրոնային եղանակով կիրառման և այլ ուղղություններով: Իրականացվել են էլեկտրոնային համակարգի տեքստային տվյալների բազայում իրավունքների սուբյեկտների ճշգրտման աշխատանքներ. նույնականացվել է 1.520000 սուբյեկտ, գործընթացը շարունակվում է: Նոր նախաձեռնությունների շրջանակում են գույքի նկատմամբ սահմանափակումների միասնական համակարգի ներդրման ու թվայնացման միջոցառումները: Նախատեսվում է մեկնարկել անշարժ գույքի գործակալների (բրոքերների) գործունեության կարգավորման և զարգացման բարեփոխումը, որի առաջին քայլն օրենսդրական բազայի մշակումն ու ներդրումն է:
2022թ. Կադաստրի կոմիտեի բյուջեի կատարողականը կազմել է 98.8 տոկոս, նախաձեռնվել են կառուցվածքային բարեփոխումներ, որոնցով նախատեսվում է գործող 4 տարածքային ստորաբաժանումները միավորել մեկ միասնական ստորաբաժանումում: Կադաստրային համակարգ կադրերի ներհոսք ապահովելու նպատակով նախատեսվում է մշակել բուհերի հետ համատեղ մագիստրոսական կրթական ծրագիր:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում Կառավարության ղեկավարին մանրամասներ են ներկայացվել կադաստրային բարեփոխումների վերաբերյալ:
Վարչապետը կարևորել է ազգային գեոպորտալի գործարկումը, որը կառավարման առումով ռազմավարական նշանակություն ունեցող հարթակ է, և ուշադրություն հրավիրել գերատեսչական տեղեկատվական բազաների փոխգործելիության անհրաժեշտության վրա: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարականներ է տվել պատասխանատուներին, այդ թվում՝ նաև ակտիվ հանրային իրազեկում իրականացնելու վերաբերյալ:
Կառավարության ղեկավարը դրական է գնահատել առցանց մատուցվող ծառայությունների աճի դինամիկան, ինչը խթանում է նաև անկանխիկ շրջանառությունը, և կարևորել ինքնաշխատ ծառայությունների շրջանակի ընդլայնումը:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև անշարժ գույքի հարկման նոր համակարգի, սահմանափակումների էլեկտրոնային համակարգի ներդրման, ինքնակամ շինությունների հաշվառման, անշարժ գույքի գործակալների գործունեության կանոնակարգման գործընթացներին, թվայնացման օրակարգին, ոլորտային մյուս բարեփոխումներին և հանձնարարել շարունակել ակտիվ աշխատանքները նշված ուղղություններով:

Performance report 2022 of the Cadastre Committee presented to the Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Cadastre Committee to participate in the discussion of the Committee's 2022 activity report.
Deputy Prime Ministers Mher Grigoryan and Tigran Khachatryan, Chief of the Prime Minister's Office Arayik Harutyunyan, Head of the State Supervision Service Romanos Petrosyan, Head of the Cadastre Committee Suren Tovmasyan, Deputy Minister of Finance Vahan Sirunyan, officials from the Prime Minister's Office, the Committee's leadership, and other officials participated in the consultation.
The Head of the Cadastre Committee and his deputies reported on the reforms and activates implemented during the reporting period. It was noted that in 2022 works were carried out in the fields of citizen service, introduction of information technology, registration, appraisal, geodesy, cartography, land management and other sectors.
As part of the formation of the national spatial data infrastructure, the national geoportal was introduced, in which 10 basic layers and more than 600 metadata were input, the list of 12 basic and 14 thematic spatial data and their standardization guidelines were developed. Correction of cadastral maps was carried out, now 95 percent of maps are managed online, the process of introducing a unified address register has started. The online office of surveyors has been launched. 93,000 surveying packages were presented in the online version; the paper circulation was reduced by about 1 million pages. The process of registration of arbitrary buildings has started. Modernization of the state geodetic network and preparation of the RA land balance sheet are in progress.
In citizen service, the range of online services and operators has been expanded. The number of online applications increased (25 percent of applications were submitted online), which allowed to reduce the number of service offices from 40 to 35. The mobile application of online services has been developed, which is in the process of introduction and will be available in a free version for existing operating systems. Moreover, it was mentioned that it is possible to get more services online than in service offices. The range of state bodies with access to the information database of the Cadastre Committee has been expanded. As a result of amendments to the law "On Real Estate Appraisal", the self-regulating institute of appraisers was introduced, and the appraisal of movable property was also regulated. As of January 1, 2023, there are 70 certified appraisers, 49 appraisal and 1 self-regulatory organizations. The current results of the real estate taxation new system were also presented; the full implementation of which is expected to be completed in 2026.
A number of legislative initiatives improving the cadastral administration have been developed, including the draft RA Law "On Amendments and Additions to the RA Law "On Registration of Rights to Property", which was adopted by the National Assembly in the second reading on January 16. It was noted that continuous work is being done on the introduction of electronic systems, electronic submission of documents necessary for the state registration of rights, electronic application of restrictions by competent authorities, and other directions. Adjustment works of entities in the text database of the electronic system were carried out; 1,520,000 entities have been identified, the process is ongoing. Within the scope of the new initiatives are to implement and digitalize a unified system of restrictions on property. It is planned to start the reform of the regulation and development of the activities of real estate agents (brokers), the first step of which is the development of the legal base.
The budget execution of the Cadastre Committee was 98.8 percent, structural reforms were initiated, which are planned to unite the existing 4 territorial subdivisions into one unified unit. In order to ensure the inflow of personnel to the cadastral system, it is planned to develop a joint master's educational program with universities.
During the discussion and exchange of ideas, the Head of the Government was presented with details on the cadastral reforms.
The Prime Minister emphasized the launch of the national geoportal, which is a platform of strategic importance in terms of management, and mentioned the need for interoperability of departmental information bases. In this context, Nikol Pashinyan gave instructions to those responsible, also on conducting active public awareness.
The Head of the Government positively assessed the dynamics of the increase of online services, which also stimulates cashless circulation, and highlighted the importance of expanding the range of automated services.
Prime Minister Nikol Pashinyan also referred to the new real estate taxation system, the introduction of the electronic system of restrictions, the registration of arbitrary buildings, the processes of regulating the activities of real estate agents, the digitalization agenda and other sectoral reforms, he instructed to continue active work in the mentioned directions.