Վարչապետին զեկուցվել է Կադաստրի կոմիտեի 2022թ. գործունեության կատարողականի մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Կադաստրի կոմիտե՝ գերատեսչության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, Կոմիտեի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարն ու նրա տեղակալները զեկուցել են հաշվետու ժամանակաշրջանում իրականացված բարեփոխումների և միջոցառումների մասին: Նշվել է, որ 2022թ. աշխատանքներ են իրականացվել քաղաքացիների սպասարկման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման, գրանցման, գնահատման, գեոդեզիայի, քարտեզագրության, հողաշինարարության և այլ բնագավառներում:
Ազգային տարածական տվյալների ենթակառուցվածքի ձևավորման շրջանակում ներդրվել է ազգային գեոպորտալը, որում մուտքագրված են 10 բազային շերտ և 600-ից ավելի մետատվյալ, մշակվել են 12 բազային և 14 թեմատիկ տարածական տվյալների ցանկն ու դրանց ստանդարտացման ուղեցույցները: Իրականացվել են կադաստրային քարտեզների ուղղման աշխատանքներ, այժմ քարտեզների 95 տոկոսը վարվում է առցանց ռեժիմով, մեկնարկել է հասցեների միասնական ռեեստրի ներդրման գործընթացը: Գործարկվել է չափագրողների առցանց գրասենյակը. առցանց տարբերակով ներկայացվել է 93.000 չափագրման փաթեթ, կրճատվել է թղթաշրջանառությունը՝ շուրջ 1 մլն էջ թղթով: Սկսվել է ինքնակամ շինությունների հաշվառման գործընթացը: Ընթացքի մեջ են պետական գեոդեզիական ցանցի արդիականացման և ՀՀ հողային հաշվեկշռի կազմման աշխատանքները:
Քաղաքացիների սպասարկման ոլորտում ընդլայնվել է առցանց մատուցվող ծառայությունների և օպերատորների շրջանակը: Աճել է առցանց դիմումների քանակը (դիմումների 25 տոկոսը ներկայացվել է առցանց), ինչը թույլ է տվել կրճատել սպասարկման գրասենյակների թիվը՝ 40-ից հասցնելով 35-ի: Մշակվել է առցանց ծառայությունների բջջային հավելվածը, որը ներդրման փուլում է և անվճար տարբերակով հասանելի է լինելու գործող օպերացիոն համակարգերի համար: Ընդ որում, նշվել է, որ առցանց եղանակով կարելի է ավելի շատ ծառայություն ստանալ, քան սպասարկման գրասենյակում: Ընդլայնվել է Կադաստրի կոմիտեի տեղեկատվական շտեմարանին հասանելիություն ունեցող պետական մարմինների շրջանակը: «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» օրենքում փոփոխությունների արդյունքում ներդրվել է գնահատողների ինքնակարգավորվող ինստիտուտը, կարգավորվել է նաև շարժական գույքի գնահատումը. 2023թ. հունվարի 1-ի դրությամբ գործում են 70 որակավորված գնահատող, 49 գնահատման և 1 ինքնակարգավորվող կազմակերպություն: Ներկայացվել են նաև անշարժ գույքի հարկման նոր համակարգի կիրարկման ընթացիկ արդյունքները, որի ամբողջական ներդրումն ակնկալվում է ավարտին հասցնել 2026թ.:
Մշակվել են կադաստրային վարչարարությունը բարելավող մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ, այդ թվում՝ «Գույքի նկատմամբ իրավունքի գրանցման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որը ս.թ. հունվարի 16-ին երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվել է Ազգային ժողովի կողմից: Նշվել է, որ շարունակական աշխատանք է տարվում էլեկտրոնային համակարգերի ներդրման՝ իրավունքների պետական գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի էլեկտրոնային ներկայացման, սահմանափակում կիրառող իրավասու մարմինների կողմից սահմանափակումների էլեկտրոնային եղանակով կիրառման և այլ ուղղություններով: Իրականացվել են էլեկտրոնային համակարգի տեքստային տվյալների բազայում իրավունքների սուբյեկտների ճշգրտման աշխատանքներ. նույնականացվել է 1.520000 սուբյեկտ, գործընթացը շարունակվում է: Նոր նախաձեռնությունների շրջանակում են գույքի նկատմամբ սահմանափակումների միասնական համակարգի ներդրման ու թվայնացման միջոցառումները: Նախատեսվում է մեկնարկել անշարժ գույքի գործակալների (բրոքերների) գործունեության կարգավորման և զարգացման բարեփոխումը, որի առաջին քայլն օրենսդրական բազայի մշակումն ու ներդրումն է:
2022թ. Կադաստրի կոմիտեի բյուջեի կատարողականը կազմել է 98.8 տոկոս, նախաձեռնվել են կառուցվածքային բարեփոխումներ, որոնցով նախատեսվում է գործող 4 տարածքային ստորաբաժանումները միավորել մեկ միասնական ստորաբաժանումում: Կադաստրային համակարգ կադրերի ներհոսք ապահովելու նպատակով նախատեսվում է մշակել բուհերի հետ համատեղ մագիստրոսական կրթական ծրագիր:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում Կառավարության ղեկավարին մանրամասներ են ներկայացվել կադաստրային բարեփոխումների վերաբերյալ:
Վարչապետը կարևորել է ազգային գեոպորտալի գործարկումը, որը կառավարման առումով ռազմավարական նշանակություն ունեցող հարթակ է, և ուշադրություն հրավիրել գերատեսչական տեղեկատվական բազաների փոխգործելիության անհրաժեշտության վրա: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարականներ է տվել պատասխանատուներին, այդ թվում՝ նաև ակտիվ հանրային իրազեկում իրականացնելու վերաբերյալ:
Կառավարության ղեկավարը դրական է գնահատել առցանց մատուցվող ծառայությունների աճի դինամիկան, ինչը խթանում է նաև անկանխիկ շրջանառությունը, և կարևորել ինքնաշխատ ծառայությունների շրջանակի ընդլայնումը:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև անշարժ գույքի հարկման նոր համակարգի, սահմանափակումների էլեկտրոնային համակարգի ներդրման, ինքնակամ շինությունների հաշվառման, անշարժ գույքի գործակալների գործունեության կանոնակարգման գործընթացներին, թվայնացման օրակարգին, ոլորտային մյուս բարեփոխումներին և հանձնարարել շարունակել ակտիվ աշխատանքները նշված ուղղություններով:

Премьер-министру представлен отчет о деятельности Комитета кадастра за 2022 год
Сегодня Премьер-министр Никол Пашинян посетил Комитет кадастра для обсуждения отчета о работе, проделанной ведомством за 2022 год.
В совещании приняли участие  Вице-премьер-министры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, руководитель Службы государственного надзора  Романос Петросян, глава Комитета кадастра Сурен Товмасян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, сотрудники аппарата премьер-министра, руководство Комитета и другие должностные лица.
Глава Комитета кадастра и его заместители представили доклад  о реформах и мероприятиях, реализованных за отчетный период. В 2022 г. была проделана активная работа  с целью улучшения качества обслуживания граждан и  внедрения информационных технологий. Реформы были проведены также в областях государственной регистрации, оценки, геодезии, картографии и землеустройства.
В рамках формирования национальной инфраструктуры пространственных данных внедрен Национальный геопортал, в который внесено 10 базовых слоев и более 600 метаданных. Разработан перечень 12 базовых и 14 тематических пространственных данных и методические рекомендации по их стандартизации. Проведены работы по корректировке кадастровых карт, сейчас 95 процентов карт управляются онлайн, начался  процесс внедрения единого реестра адресов. Запущен онлайн-кабинет специалистов: в онлайн-версии представлено 93 000 пакетов документов, бумажный оборот сократился примерно на 1 млн страниц. Начался процесс учета самовольных построек. Продолжается модернизация государственной геодезической сети и составление земельного баланса.
В сфере обслуживания граждан расширен спектр онлайн-сервисов и операторов. Увеличилось количество онлайн-заявок (25% заявок было подано онлайн), что позволило сократить количество офисов обслуживания с 40 до 35. Разработано мобильное приложение для онлайн-услуг, которое находится в процессе внедрения и будет доступно бесплатно. При этом в онлайн-режиме можно будет получить больше услуг, чем в офисе обслуживания. Расширен круг государственных органов, имеющих доступ к информационной базе данных Комитета кадастра. В результате внесения изменений в закон “Об оценке недвижимого имущества” введен саморегулируемый институт оценщиков, а также урегулирована оценка движимого имущества: по состоянию на 1 января 2023 года насчитывается 70 квалифицированных оценщиков, 49 компаний-оценщиков и 1 саморегулируемая организация. Были также представлены текущие результаты внедрения новой системы налогообложения недвижимости, полное внедрение которой предполагается завершить в 2026 году.
Исполнение бюджета Комитета кадастра в 2022 году составило 98,8%, начаты структурные реформы, в рамках которых планируется объединить существующие 4 территориальные подразделения в одно единое подразделение. В целях обеспечения притока кадров в кадастровую систему планируется совместно с вузами разработать магистерскую образовательную программу.
В ходе обмена мнениями главе правительства были представлены подробности кадастровой реформы.
Премьер-министр отметил важность запуска Национального геопортала, который является с точки зрения управления платформой стратегического значения, и обратил внимание на необходимость интероперабельности ведомственных информационных баз. В этом контексте Никол Пашинян дал поручения ответственным лицам, в том числе относительно активного информирования общественности.
Глава  правительства положительно оценил динамику роста онлайн-услуг, что также стимулирует безналичный оборот  и  подчеркнул важность расширения спектра автоматизированных услуг.
Премьер-министр Пашинян коснулся также новой системы налогообложения недвижимости, введения электронной системы ограничений, учета самовольных построек, процесса регулирования деятельности агентов по недвижимости, повестки цифровизации, других отраслевых реформ и поручил продолжить активную работу в указанных направлениях.