ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ․Կադաստրի կոմիտեի պատվիրակությունը Նյու Յորքում էր
2025 թվականի ապրիլի 28-ից մայիսի 2-ը ԱՄՆ-ի Նյու Յորք քաղաքում ընթանում է ՄԱԿ-ի աշխարհագրական անվանումների փորձագիտական խմբի հերթական նստաշրջանը, որի շրջանակներում աշխարհագրության, քարտեզագրության, երկրատարածական տեղեկատվության, լեզվաբանության և պատմության ոլորտների մասնագետները մասնակցում են՝ սովորելու և կիսվելու լավագույն փորձով ու նորմերով, ինչպես նաև աշխարհագրական անվանումների կառավարման և ստանդարտացման նոր զարգացումներով։
Կադաստրի կոմիտեից նստաշրջանին մասնակցում են կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Արամ Գուգարացը և արտաքին կապերի վարչության պետ Մարինե Սահակյանը։
Կադաստրի կոմիտեի կողմից ներկայացվել է «Աշխարհագրական անվանումների ստանդարտացման առաջխաղացումը Հայաստանում՝ կայուն զարգացմանը նպաստելու համար» թեմայով զեկույցը, որը հրապարակվել է ՄԱԿ-ի աշխարհագրական անվանումների կայքեջում:
Այս տարվա նստաշրջանը ընդգծում է աշխարհագրական անվանումների խմբի դերը որպես մշակութային ժառանգության պահպանման խթանիչ, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման 2030 թվականի օրակարգի համապատասխան ասպեկտներին աջակցելու գործոն: Նստաշրջանն անդրադառնում է «Աշխարհագրական անվանումների ստանդարտացման առաջխաղացմանը մշակութային և ապացույցների վրա հիմնված լուծումների միջոցով՝ կայուն զարգացումն աջակցելու համար» թեմային:
Փորձագետների խումբն ունի իր ռազմավարական և 2021-2029 թվականների աշխատանքային պլանում ամրագրված աշխատանքային ծրագիրը:
Նստաշրջանի ընթացքում քննարկվել են կայուն զարգացմանը նպաստող տեղանունների, տեղանունների տվյալների կառավարման և աշխարհագրական բառարանների, ռոմանացման համակարգերի, բազմազանության ներառման, տեղանունների և աշխարհագրական անվանումների՝ որպես մշակութային ժառանգության ոլորտում կարողությունների զարգացման թեմաները:
ՄԱԿ-ի աշխարհագրական անվանումների փորձագիտական խմբի նստաշրջանները անցկացվում են երկու տարին մեկ անգամ:

INTERNATIONAL COOPERATION: Delegates of the Cadastre Committee was in New York
From April 28 to May 2, 2025, the regular session of the United Nations Group of Experts on Geographical Names is holding in New York City, USA. Specialists from the fields of geography, cartography, geospatial information, linguistics and history are participating to learn and share best practices and norms, as well as new developments in the management and standardization of geographical names.
Deputy Head of the Cadastre Committee, Aram Gugarats, and the Head of the Foreign Relations Department, Marine Sahakyan are participating to the UN-GEGN Session.
The Cadastre Committee presented a report on "Advancing geographical name standardization in Armenia to support sustainable development," which was published on the UN Geographical Names website.
This year’s session highlights the role of the Geographical Names Group as a booster for the preservation of cultural heritage, as well as a factor in supporting relevant aspects of the United Nations 2030 Agenda for Sustainable Development. The session addresses the theme “Advancing the Standardization of Geographical Names through Cultural and Evidence-Based Solutions to Support Sustainable Development”.
The session discussed topics such as toponyms contributing to sustainable development, toponymic data management and geographical dictionaries, romanization systems, inclusion of diversity, and capacity building in the field of toponyms and geographical names as cultural heritage.