ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ․Կադաստրի կոմիտեի պատվիրակությունը Նյու Յորքում էր
2025 թվականի ապրիլի 28-ից մայիսի 2-ը ԱՄՆ-ի Նյու Յորք քաղաքում ընթանում է ՄԱԿ-ի աշխարհագրական անվանումների փորձագիտական խմբի հերթական նստաշրջանը, որի շրջանակներում աշխարհագրության, քարտեզագրության, երկրատարածական տեղեկատվության, լեզվաբանության և պատմության ոլորտների մասնագետները մասնակցում են՝ սովորելու և կիսվելու լավագույն փորձով ու նորմերով, ինչպես նաև աշխարհագրական անվանումների կառավարման և ստանդարտացման նոր զարգացումներով։
Կադաստրի կոմիտեից նստաշրջանին մասնակցում են կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Արամ Գուգարացը և արտաքին կապերի վարչության պետ Մարինե Սահակյանը։
Կադաստրի կոմիտեի կողմից ներկայացվել է «Աշխարհագրական անվանումների ստանդարտացման առաջխաղացումը Հայաստանում՝ կայուն զարգացմանը նպաստելու համար» թեմայով զեկույցը, որը հրապարակվել է ՄԱԿ-ի աշխարհագրական անվանումների կայքեջում:
Այս տարվա նստաշրջանը ընդգծում է աշխարհագրական անվանումների խմբի դերը որպես մշակութային ժառանգության պահպանման խթանիչ, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման 2030 թվականի օրակարգի համապատասխան ասպեկտներին աջակցելու գործոն: Նստաշրջանն անդրադառնում է «Աշխարհագրական անվանումների ստանդարտացման առաջխաղացմանը մշակութային և ապացույցների վրա հիմնված լուծումների միջոցով՝ կայուն զարգացումն աջակցելու համար» թեմային:
Փորձագետների խումբն ունի իր ռազմավարական և 2021-2029 թվականների աշխատանքային պլանում ամրագրված աշխատանքային ծրագիրը:
Նստաշրջանի ընթացքում քննարկվել են կայուն զարգացմանը նպաստող տեղանունների, տեղանունների տվյալների կառավարման և աշխարհագրական բառարանների, ռոմանացման համակարգերի, բազմազանության ներառման, տեղանունների և աշխարհագրական անվանումների՝ որպես մշակութային ժառանգության ոլորտում կարողությունների զարգացման թեմաները:
ՄԱԿ-ի աշխարհագրական անվանումների փորձագիտական խմբի նստաշրջանները անցկացվում են երկու տարին մեկ անգամ:

МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО: ДЕЛЕГАЦИЯ КОМИТЕТА КАДАСТРА ПОСЕТИЛА НЬЮ-ЙОРК
С 28 апреля по 2 мая 2025 года в Нью-Йорке (США) проходит очередная сессия Экспертной группы ООН по географическим названиям. В мероприятии принимают участие специалисты в областях географии, картографии, геопространственной информации, лингвистики и истории. Участники обмениваются опытом и передовыми практиками, изучают действующие стандарты и знакомятся с новыми разработками в сфере управления и стандартизации географических названий.
От Комитета кадастра в сессии участвуют заместитель руководителя комитета Арам Гугарац и начальник управления внешних связей Марине Саакян.
Комитетом кадастра был представлен доклад на тему «Развитие процессов стандартизации географических названий в Армении в целях содействия устойчивому развитию», который был опубликован на сайте Группы экспертов ООН по географическим названиям․
В этом году сессия подчеркивает роль Группы экспертов по географическим названиям как важного фактора сохранения культурного наследия, а также как инструмента содействия реализации соответствующих аспектов Повестки дня ООН в области устойчивого развития на период до 2030 года. Темой сессии является «Содействие стандартизации географических названий посредством культурных и научно обоснованных решений в целях поддержки устойчивого развития».
Деятельность Группы экспертов осуществляется в рамках рабочей программы, закреплённой в её стратегическом плане и рабочем плане на 2021–2029 годы.
В ходе сессии обсуждались вопросы, касающиеся географических названий, способствующих устойчивому развитию, управления данными о топонимах и географических словарей, систем романизации, инклюзивности, а также развития потенциала в области географических названий как элемента культурного наследия.