Միջազգային համագործակցություն․Կադաստրի կոմիտեի պատվիրակությունը Շվեդիայում էր
Նախորդ շաբաթ Շվեդիայի Թագավորության Գավլե քաղաքում Կադաստրի կոմիտեի ներկայացուցիչները մասնակցել են գեոիդ մոդելի մշակման, մշտապես գործող ռեֆերենց կայանների ցանցի կառավարման վերաբերյալ վերապատրաստման դասընթացներին, որը կազմակերպվել էր Շվեդիայի քարտեզագրման, կադաստրային և հողերի գրանցման մարմնի (Lantmäteriet) կողմից:
Կոմիտեի մասնագետները ծանոթացել են Շվեդիայի գեոդեզիական ենթկառուցվածքին, գեոիդին, բարձունքային համակարգին, գրավիտացիային, Շվեդիայի գեոիդ մոդելի սահմանման անհրաժեշտ տվյալներին, GNSS բարձունքային համակարգին, բացարձակ և հարաբերական գրավիմետրիային, գործնական աշխատանքների հիման վրա կատարվել է ծանրաչափական հաշվարկ:
Դասընթացի ընթացքում հիմնավորվել է ՀՀ նոր գեոիդ մոդելի մշակման կարևորությունը` ճշգրիտ բարձրություններ ունենալու նպատակով:

МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО: ДЕЛЕГАЦИЯ КОМИТЕТА КАДАСТРА ПОСЕТИЛА ШВЕЦИЮ
На прошлой неделе представители Комитета кадастра приняли участие в учебных курсах по разработке модели геоида и управлению сетью постоянно действующих референц станций в городе Гавле, Королевство Швеция. Курсы были организованы Шведским ведомством по картографии, кадастру и регистрации земель (Lantmäteriet).
Специалисты Комитета ознакомились с геодезической инфраструктурой Швеции, геоидом, высотной системой, гравитацией, необходимыми данными для определения шведской геоидной модели, высотной системой GNSS, абсолютной и относительной гравиметрией, а также провели гравиметрические расчёты на основе практических работ.
В ходе курса была подчеркнута важность разработки новой геоидной модели для Республики Армения с целью обеспечения точных высот.